Purtse hübriidpargis kerkivad esimesed tuulikud ja algas päikesepaneelide paigaldus

Sopi-Tootsi tuulepargi tuulikud toodab Nordex

Enefit Greeni Purtse tuule- ja päikese hübriidpargis käib tuulikute püstitamine ning esimene tuulik on komplekteeritud. Sel nädalal algas ka päikesepaneelide paigaldus.

Enefit Green ehitab Lüganuse valda Eesti esimest tuule ja päikese hübriidparki. Tuuleparki püstitatakse viis tuulikut koguvõimsusega 21 megavatti. Samasse paika rajatakse ka ca 49 000 paneeliga päikesepark, mille koguvõimsus on 32 megavatti.

Mõlemad pargid kasutavade tuulest ja päikesest toodetud elektri tarbijani viimiseks samu seadmeid, alajaama, ühendust ja liitumisvõimsust. Kuna tuulest saab kõige rohkem elektrit toota sügisest kevadeni, päikesest aga kevadest ja sügiseni, siis on hübriidjaama elektritoodang aasta lõikes ühtlasem ja võrku kasutatakse paremini ära.

Enefit Greeni vanemprojektijuht Janek Lillemägi sõnul käib tuulikute kokku panemine heade ilmaolude korral kiiresti. „Kui tugev tuul töid ei sega, siis saab tuuliku kokku panna kahe päevaga. Alumised tornide sektsioonid on paika pandud kõigil positsioonidel. Nüüd jätkub kõrgema kraanaga ülemiste sektsioonide paigaldus, gondli torni tippu tõstmine ja labade kinnitamine,“ kirjeldas Lillemägi.

Tema sõnul läks edukalt ka ligi 70 meetriste tuulikulabade transport Paldiski sadamast tuulepargi alale. „Kokku läbisid 15 laba enam kui 200-kilomeetrise teekonna ilma vahejuhtumiteta. Samuti jõudsid edukalt kohale tuulikute tornid ja gondlid. Püsime ajagraafikus, et Purtse tuulepargi esimene elekter kevadel võrku anda,“ ütles Lillemägi.

Purtse päikesepargi ehitus kulgeb samuti plaanitud graafikus. Projektijuht Rainer Tammuse sõnul toimub ehitusplatsil samal ajal väga palju erinevaid töid ning tarneraskuste kiuste on kõik olulised materjalid objektile jõudnud tähtaegselt. „Lõpusirgel on paneelide alusraamide rajamine ja alanud on ca 49 000 paneeli paigaldus, mis kestab märtsikuu lõpuni. Igal tööpäeval on platsil tegutsemas ligi 70 inimest, et oleksime tootmise kõrgajaks valmis,“ rääkis Tammus.

Purtse tuuleparki paigaldatakse viis Vestas V136 tuulikut, mille torni kõrgus on 82m ja tipukõrgus 150m. Need on esimesed otse tehasest tulnud Vestase tuulikud, mis Eestisse püstitatakse.

Hübriidpargi Yingli Solar päikesepaneelid on igaüks 655-vatise võimsusega ning tegemist on kahepoolsete paneelidele, mis suudavad elektri tootmisest kasutada ka tagumisele poolele peegelduvat energiat.

Enefit Greenil on praegu ehituses kokku kuus tuuleparki koguvõimsusega 546 megavatti Eestis, Leedus ja Soomes. Sellele lisaks neli päikeseparki – kaks Eestis ja kaks Poolas koguvõimsusega 50 megavatti.

Vaata ka timelapse videot esimese tuuliku torni püstitamisest siit.