Päikeseenergia

Puhas energia

Päikeseenergia on puhas ja taastuv energiaallikas, mis vähendab kasvuhoonegaaside heitmeid ning sõltuvust fossiilkütustest. See sobib nii kodu- kui ka suurte energiaparkide lahendusteks. Tänu tehnoloogia arengule muutub päikeseenergia üha taskukohasemaks ja tõhusamaks.

Meie päikesepargid asuvad Eestis ja Poolas

Sisenesime päikeseelektri turule 2017. aastal. Rajasime Järvamaale Estonia piimafarmi katusele päikeseelektrijaama, kuhu paigaldasime 644 päikesepaneeli.

Toodame praegu päikeseenergia Eestis ja Poolas, kus meil on kokku 43 päikeseparki. Kokku paikneb meie päikeseparkides üle 100 000 päikesepaneeli.

Uued päikeseelektrijaamad

Purtse päikesepark

Rajasime Lüganuse valda Purtse lähistele Eesti esimese tuule ja päikese hübriidpargi.

Ainulaadne on tuule- ja päikesepargi ühendamine samasse põhivõrgu liitumispunkti ning need pargid kasutavad elektri võrku andmiseks samu seadmeid. Kuna tuulest saab rohkem elektrit toota sügisel ja talvel, päikesest aga kevadel ja suvel, siis on võrku antava elektri kogus stabiilsem ning ühendust kasutatakse paremini ära.

Päikesepargis (32 megavatti) asub umbes 45 hektaril ligi 49 000 Yingli Solar paneeli, mis toodavad aastas ligikaudu 32 gigavatt-tundi taastuvelektrit. Purtse päikesepark on Enefit Greeni suurim valminud päikesepark.

Estonia päikesepark

Rajasime Ida-Virumaale Estonia kaevanduse tööstusterritooriumile päikeseelektrijaama (3 megavatti). Tegemist on esimese päikesepargiga Eestis, mis asub 27-meetri kõrgusel aheraine tarindil. See võimaldab vähendada varjutusest tulenevaid kadusid ja muuta sellega elektritootmist efektiivsemaks.

Eelnevalt kaevandatud alad nagu ka muud väheväärtuslikud maad on päikeseparkide rajamiseks väga sobilikud. Taastuvenergia arendamine tööstusalal teenib mitut keskkonnasõbralikku eesmärki. Ühelt poolt leitakse kasutust kaevandamisel tekkinud aherainele ehitusmaterjalina ja teisalt varustatakse kaevandust rohelise energiaga.

Tegemist on teise päikesepargiga, mille rajasime tööstusalale. 2019. aasta mais valmis Ida-Virumaal Kohtla-Nõmme lähistel Laaskõrve päikesepark.

Neli põnevat fakti päikeseenergia tootmisest


Päikesepaneelid tuleks paigaldada maapinna suhtes u 35-40-kraadise nurga alla, sest see tagab meie regioonis maksimaalse aastase tootlikkuse.

Tänu suurele päikesekiirgusele ja madalatele temperatuuridele saavutavad päikesepargid suurima hetketoodangu märtsis-aprillis.

Eestis toodavad päikesepargid enim elektrit tavaliselt mais, kuna päevad on küllalt pikad ning temperatuur madalam, kui näiteks juunis-juulis. Madalam temperatuur aitab tõsta efektiivsust.

Energiat on võimalik toota ka pilves ilmaga, sest päikesekiirgus jõuab päikesepaneelideni ka läbi pilvede.

Tule virtuaaltuurile Paldiski tuule- ja päikeseparki


Oleme loonud põneva tuuri, et saaksid võtta ette sõidu tuuliku gondli peale ning jalutuskäigu päikeseparki, mille aastane elektritoodang on võrdväärne 300 Eesti keskmise kodu aasta tarbimisega.

Lähen tuurile 

Seotud teemad