Enefit Green alustab Purtse tuulepargi ehitust ning rajab päikesepargi Poola

Enefit Green alustab Purtse tuulepargi ehitust ning rajab päikesepargi Poola

Neljapäeval, 27. jaanuaril langetas taastuvenergia tootja Enefit Green kaks investeerimisotsust ning alustab tuulepargi rajamist Ida-Virumaal Purtses ja päikesepargi ehitust Poolas Debnikus.

Viie tuulikuga Purtse park alustab tööd järgmisel aastal ja hakkab tootma ca 46 gigavatt-tundi elektrit aastas. See rohelise energia kogus katab ära kogu Lüganuse valla või näiteks Hiiumaa aastase elektritarbimise. Pargi võimsus on 21 megavatti.

Enefit Greeni juhatuse esimees Aavo Kärmase sõnul on Eestisse uue tuulepargi rajamine hea uudis kogu taastuvenergia valdkonnale. „Purtse park on üle aastate esimene suurem ehitusse jõudev tuulepark ning sealt jõuab roheline elekter Eesti kodudesse juba järgmisel aastal. See näitab, et keskkonnasõbraliku ja odavama hinnaga energia tootmist on võimalik turule lisada väga lühikese ajaga, kui planeeringute faas on läbitud. Enefit Greenil on Eestis töös mitmeid projekte, mis võiksid toetavas ühiskondlikus ja majanduskeskkonnas kiire ehituseni jõuda,“ ütles Kärmas.

Debniku päikesepargi võimsus on 6 megavatti ja aastane toodang 6,3 gigavatt-tundi. Praegu on ettevõttel Poolas 19 päikeseparki, mis toodavad aastas kokku ca 19 gigavatt-tundi elektrit.

Poolas soodustab päikeseenergia arendamist Kärmase sõnul laiem võimalus sõlmida pikaajalisi elektrimüügilepinguid ja osaleda oksjonitel. "Mitmekülgse taastuvenergia tootjana näeme Poolas tegutsemisel suurt potentsiaali. Ka seal on nõudlus odavama rohelise elektri järele väga kõrge ja rohkem tegutseb ka suurtarbijatest ettevõtteid, kelle jaoks on pikaajaline elektriostuleping tugev konkurentsieelis,“ selgitas ta.

Purtse tuulepargi rajamisse investeerib Enefit Green üle 28 miljoni euro ja Debniku päikeseparki veidi üle nelja miljoni euro.

Enefit Green omandas Purtse tuulepargi arendusprojekti eelmise aasta märtsis. Investeerimisotsuse ette valmistamisel viis ettevõte läbi hanked tuulepargi ehitamiseks ja tuulikute tootmiseks ning lepingud nende partneritega sõlmitakse lähiajal.

Debniku päikesepargi projekti omandas Enefit Green 2020. aasta lõpus.

Tänased investeerimisotsused on osa Enefit Greeni kasvuplaanist, et suurendada ettevõtte taastuvenergia tootmist aastaks 2025 enam kui kahekordselt.

Põhifaktid Enefit Greeni kohta

  • Enefit Green on mitmekülgne taastuvenergia tootja, kelle eesmärk on suurendada 2025. aastaks tootmisvõimsust 2,3 korda ehk 1100 megavatini.
  • Ettevõttele kuuluvad Eestis, Lätis, Leedus ja Poolas kokku 22 tuuleparki, 38 päikeseelektrijaama, neli koostootmisjaama, pelletitehas ja hüdroelektrijaam.
  • Ettevõtte praegune elektritootmisvõimsus on 456 megavatti ja soojusenergia tootmisvõimsus 81 megavatti.
  • 2021. aastal tootis Enefit Green 1193 GWh elektrienergiat ja 618 GWh soojusenergiat.
  • Ettevõttel on ehituses kolm tuuleparki koguvõimsusega 190 megavatti – kaks Leedus ja üks Soomes. Nende investeeringute kogumaht on ligi 228 miljonit eurot.
  • Päikeseparke on ehituses üks - 8,8 megavatise tootmisvõimsusega park Poolas. Selle investeeringu kogumaht on 5,8 miljonit eurot.