Enefit Green avas unikaalse Estonia kaevanduse päikeseelektrijaama

Estonia päikesepark Ida-Virumaal

Enefit Green avas täna Ida-Virumaal Estonia kaevanduse tööstusterritooriumil asuva päikeseelektrijaama. Ettevõte investeeris päikesepargi ehitusse ligi 2,7 miljonit eurot.

Estonia päikeseelektrijaam on ainulaadne just selle asukoha tõttu, sest tegemist on esimese päikesepargiga Eestis, mis asub 27-meetri kõrgusel aheraine tarindil. See võimaldab vähendada varjutusest tulenevaid kadusid ja muuta sellega elektritootmist efektiivsemaks. Ligi 3-megavatise võimsusega päikesepark alustas elektri tootmist oktoobri lõpus.

Enefit Greeni juhatuse esimehe Aavo Kärmase sõnul on ettevõte jõudsalt laiendamas päikeseenergia osakaalu. „Estonia kaevanduse päikeseelektrijaam on juba teine, mille sel aastal Ida-Virumaal avame. Suvel avasime Purtse hübriidpargi, kus toodab lisaks viiele tuulikule rohelist elektrit 32-megavatine päikesepark. Nende kahe pargi valmimisega oleme aastaga enam kui kahekordistanud oma päikeseenergia tootmisvõimsusi Eestis,” kommenteeris Kärmas.

Enefit Green tegi päikesepargi investeerimisotsuse eelmise aasta lõpus ja pargi ehitustööd algasid selle aasta aprilli lõpus.

Eelnevalt kaevandatud alad nagu ka muud väheväärtuslikud maad on päikeseparkide rajamiseks väga sobilikud. Taastuvenergia arendamine tööstusalal teenib mitut keskkonnasõbralikku eesmärki. Ühelt poolt leitakse kasutust kaevandamisel tekkinud aherainele ehitusmaterjalina ja teisalt varustatakse kaevandust rohelise energiaga.

Estonia päikesepargi avamine Ida-Virumaal

Estonia kaevanduse päikeseelektrijaamas toodetud elektriga varustatakse Enefit Powerile kuuluvat Estonia kaevandust, kus prognooside kohaselt tarbitakse enamus toodetud elektrienergiast omatarbeks.

„Estonia kaevanduse territooriumil asuv päikesepark on võrgus ja saame kaevanduses kasutada päikeseenergiat. Kui ilmaolud on soodsad, piisab päikesepargis toodetud elektrienergiast kaevanduses ventilatsiooni ja vee väljapumpamise tagamiseks. Ventilatsioon ja vee väljapumpamine on olulised protsessid, mida on vaja teostada 24/7. Päikesepark on hea näide olemasoleva ressurssi ehk aheraine väärindamisest ja tööstusalale väärtuse lisamisest,“ sõnas Enefit Poweri juhatuse esimees Andres Vainola.

Tegemist on teise päikesepargiga, mille Enefit Green on tööstusalale rajanud. 2019. aasta mais valmis Ida-Virumaal Kohtla-Nõmme lähistel Laaskõrve päikesepark.

Enefit Green ehitab praegu viit tuule- ja viit päikeseparki Eestis, Lätis, Leedus, Poolas ja Soomes koguvõimsusega 625 megavatti. Nende investeeringute kogumaht on ligi 790 miljonit eurot.