Enefit Green ehitab valmis Purtse tuulepargi

Enefit Green ehitab valmis Purtse tuulepargi

Eesti Energia taastuvenergia ettevõte Enefit Green viis lõpule tehingu, millega omandas tuuleenergia ettevõtte Raunistal. Poolte kokkuleppel on tehingu hind konfidentsiaalne. Ühtlasi ehitab Enefit Green valmis Raunistali arendatud Purtse tuulepargi Ida-Virumaal.

Purtse tuuleparki püstitab Enefit Green viis elektrituulikut, mis alustavad elektri tootmist 2023. aastal. Tuulikute koguvõimsuseks kujuneb ligi 20 megavatti ning tuulepark hakkab aastas tootma ligikaudu 40 gigavatt-tundi elektrit. Selline elektri kogus katab näiteks Hiiumaa või Lüganuse valla – kus tuulepark asub – aastase elektrivajaduse. Täpne tuulepargi võimsus, toodetava elektri kogus ja tuulepargi maksumus selguvad pärast hangete läbiviimist.

Enefit Greeni juht Aavo Kärmas ütles, et ettevõtte strateegiline eesmärk on taastuvenergia toodangu kasvatamine ning nii sobis Raunistali omandamine hästi Enefit Greeni plaanidesse. „Enefit Green on kasvule orienteeritud Balti riikide suurim tuuleenergia tootja ning otsime pidevalt võimalusi, kuidas keskkonnasäästlikku tuuleenergiat rohkem toota ja klientidele pakkuda. Järgmise sammuna kuulutame välja tuulikute hanke ning jätkame tuulepargi ehitusega käesoleva aasta lõpus,“ kirjeldas Kärmas.

Raunistali senine omanik Raivo Pihlak sõnas, et tema ettevõttel oli huvi tuulepargi arendus müüa ning tal on hea meel, et just Enefit Greeniga tehingus kokkuleppele jõuti. „Soovin Enefit Greenile edu tuuleenergia arendamisel, tegemist on muljetavaldava ettevõttega ja on tore näha, et minu pikaaegne töö vormub nüüd reaalselt tuulepargiks, mille toodang katab ära terve Lüganuse valla elektrivajaduse,“ lausus Pihlak.

Enefit Greenil arendab järk-järgult taastuvenergiaprojekte kõikidel koduturgudel – Soomes, Baltikumis ja Poolas.

„Enefit Greeni eesmärk on aidata Eestil täita 2030. aastaks seatud kliimaeesmärke ning suurimat potentsiaali näeme just tuuleenergia tootmise kasvus. Oleme käivitanud selleks mitmeid uusi tuulepargi arendusprojekte, et aidata kaasa rohepöörde elluviimisel Eestis. Arvestades nii Euroopa kui laiemalt maailma suundumust puhtamale energiatootmisele, on meie projektidel väga suur potentsiaal ning loodame peatselt teavitada uutest positiivsetest arengustest enda koduturgudel,“ lausus Aavo Kärmas.

Enefit Green tootis 2020. aastal Eestis, Lätis, Leedus ja Poolas kokku 1,35 teravatt-tundi (TWh) elektrit, mida on 13% rohkem kui 2019. aastal.

Enefit Greenil on oluline roll Eesti Energia strateegilise eesmärgi täitmisel, mis näeb ette, et 2024. aastal moodustab taastuvenergia 43% elektri ja soojuse kogutoodangust. Mullu oli vastav näitaja 38% tasemel.

Enefit Green on Eesti Energia kontserni kuuluv taastuvenergia ettevõte, millele kuulub 20 tuuleparki Eestis ja Leedus, neli koostootmisjaama Irus, Paides, Valkas ja Brocenis, üks hüdroelektrijaam Keila-Joal, päikeseelektrijaamad Eestis ja Poolas ning pelletitehas Lätis. Ettevõte on regiooni üks suurimaid ja mitmekesise portfelliga taastuvenergia tootjaid ning Balti riikide suurim tuuleenergia tootja.

Raunistal on loodud tuuleenergeetika arendamise eesmärgil ning Purtse tuulepargi rajamiseks. Tuulepargi arendustööd on väldanud üle 10 aasta ning nüüdseks on projektiga jõutud ehitamise etappi. Tehingu läbiviimist nõustasid Raunistali poolt advokaadibüroo LEXTAL vandeadvokaadid Olavi-Jüri Luik ja Ants Karu.