Enefit Green rajab Põhja-Pärnumaale Eesti suurima tuuleenergeetika ala

Enefit Green rajab Põhja-Pärnumaale Eesti suurima tuuleenergeetika ala

Enefit Green allkirjastas Eesti Energiaga lepingu Tootsi tuulepargi arenduse ostmiseks ja plaanib Tootsi ning Sopi tuulepargid samaaegselt välja ehitada. Nii tekib Põhja-Pärnumaale Eesti suurim tuuleenergia tootmise ala, mis kahekordistab Eesti tänase tuuleenergia toodangu. Plaanide kohaselt hakkavad tuulepargid elektrit tootma 2024. aasta lõpus.

Seni Eesti Energiale kuulunud 74 megavatise tootmisvõimsusega Tootsi tuulepark on läbinud kogu vajaliku planeerimisprotsessi, tagatud on vajalikud ühendused ning olemas ehitusload. Samas piirkonnas paikneb samuti Enefit Greeni Sopi tuulepargi arendus võimsusega 161 megavatti. Ka see projekt on planeerimisfaasi läbinud.

Enefit Green jätkab mõlema projekti lõplike investeerimisotsuste ettevalmistamist samaaegselt ning on välja kuulutanud hanke parkide ehitaja ja tuulikute tootja leidmiseks.

Enefit Greeni tuuleenergia valdkonnajuhi Lauri Ulmi sõnul tekib Tootsi ja Sopi parkide samaaegsel väljaehitamisel Põhja-Pärnumaal asuvale ammendunud turbakaevanduse alale Eesti kõige võimsam ja kaasaegsem tuuleenergeetika tootmise ala. „Nendesse tuuleparkidesse on planeeritud 38 tuulikut, mis toodavad pea samapalju elektrit, kui tuulest praegu kogu Eestis kokku toodetakse. Samuti jätkame tööd selle nimel, et rajada piirkonda ka päikesepark ning taastuvenergia tootmist veelgi suurendada,“ lausus Ulm.

Eesti Energia juhi ja Enefit Greeni nõukogu esimehe Hando Sutteri sõnul on nii energiakriisi kui ka rohepöörde võtmeks taastuvenergia tootmismahtude kiire kasvatamine. „Mida rohkem suudame toota taastuvat elektrit, seda vähem tuleb rakendada fossiilkütustel põhinevat kallimat energiatootmist. Eesti Energia kontserni taastuvenergiatootja Enefit Green neljakordistab lähiaastatel tuule- ja päikeseenergia tootmisvõimsust ning Tootsi ja Sopi projektidel on oluline roll nii ettevõtte kui ka Eesti riigi energiaeesmärkide saavutamisel,“ ütles Sutter.

Tootsi ja Sopi tuulepargid toodavad aastas ligi 700 gigavatt-tundi elektrit, mis katab enam kui 200 000 kodumajapidamise aastase elektritarbimise. 2021. aastal tootsid Eesti kõik tuulepargid kokku 730 gigavatt-tundi elektrit.

Tuulepargi omandamise maksumus on 26,9 miljonit eurot.

Enefit Green on Läänemere piirkonna üks juhtivaid ja mitmekülgseima tootmisportfelliga kasvule orienteeritud taastuvenergia ettevõte. Ettevõttele kuulub Eestis, Lätis, Leedus ja Poolas kokku 22 tuuleparki, 38 päikeseelektrijaama, neli koostootmisjaama, pelletitehas ja hüdroelektrijaam. Enefit Greeni aktsiad on noteeritud Nasdaq Tallinna börsil ja ettevõttel on üle 60 000 tuhande investori. Enefit Green neljakordistab lähiaastatel tuule- ja päikeseenergia tootmisvõimsust ja investeerib selleks ligi 1,5 miljardit eurot. Ettevõttel on juba ehituses neli tuuleparki koguvõimsusega üle 200 megavati. Neist kaks Leedus, üks Soomes ja üks Eestis. Samuti kolm päikeseparki – kaks Poolas ja üks Eestis. Nende parkide võimsus on ca 45 megavatti.