Enefit Green tootis möödunud aastal rekordkoguse taastuvelektrit

Enefit Green tootis möödunud aastal rekordkoguse taastuvelektrit

Eesti Energia kontserni kuuluv taastuvenergia ettevõte Enefit Green tootis 2020 aastal Eestis, Lätis, Leedus ja Poolas kokku 1,35 teravatt-tundi (TWh) elektrit. Selline kogus elektrit suudab katta kahe kuu jooksul kogu Eesti elektrivajaduse.

Suurima panuse Enefit Greeni elektritoodangusse andsid Eestis ja Leedus asuvad tuuleelektrijaamad, mis tootsid kokku 1,14 TWh elektrit, mida on võrreldes 2019. aastaga 11% enam. Ettevõtte Eestis ja Lätis asuvates koostootmisjaamades toodeti 185 gigavatt-tunni (GWh) elektrit, mida oli 11% rohkem kui aasta varem.

Enefit Greeni juht Aavo Kärmas tõi heade tootmistulemuste põhjusena välja paremad tuuleolud ja elektrijaamade kasvanud töökindluse. „Lõppenud aastal oli keskmine tuule kiirus meie tuuleparkides 6,9 meetrit sekundis, võrdlusena 2019 oli sama näit aga 6,6 meetrit sekundis – tegemist on olulise vahega. Et see tuul „kinni püüda“, peavad tuulikud õigel hetkel töövalmis olema ning 2020. aastal oli meie tuuleparkide töökindlus väga hea. Peamiselt on tuulikute töökindluse osas andnud tulemust aastatepikkune digitaalsete tootmisandmete kogumine ja analüüs, mis võimaldab riketele kiiremini reageerida ja katkestuste kestust lühendada,“ selgitas Kärmas. Ta lisas, et Enefit Greenil on muljetavaldav tuuleparkide arendusportfell Soomest kuni Leeduni ning ettevõtte strateegia näeb ette, et suurim tootmise kasv tulebki lähiaastatel tuuleparkidest.

Päikeseelektri toodangut kasvatas ettevõte aastaga ligi kolm korda, kokku tootsid Enefit Greeni päikeseelektrijaamad Eestis ja Poolas üle 25 GWh elektrit. „Poolas kasvas meie päikeseelektri toodang üle nelja korra. Poola turg on investori vaatest väga suure potentsiaaliga, kuna riik korraldab seal sageli taastuvenergia oksjoneid ning elektri hind on meie koduturgudest kahtlemata kõige kõrgem. Kindlasti on meil huvi Poolas enda tegevust päikeseelektri valdkonnas laiendada,“ lausus Kärmas.

Lätis kuulub Enefit Greenile Valka koostootmisjaama kõrval ka Broceni pelletitehas, kus möödunud aastal toodeti madalakvaliteedilisest puidust rekordiline kogus pelleteid – 161 504 tonni. See kogus ületab oluliselt tehase projekteeritud võimsust. Suurem osa toodangust eksporditakse Lätist välja.

Ruhnu saarele rajatud unikaalne taastuvenergialahendus, mis koosneb päikesepargist, elektrituulikust, salvestusseadmest ja varugeneraatorist, andis 2020. aastal saarele 570 megavatt-tundi (MWh) elektrit. Seejuures toodeti üle poole saarel vajaminevast elektrist taastuvatest allikatest.

Enefit Green omab samuti hüdroelektrijaama Keila-Joal, kus rohkema vee tõttu kasvas aastane elektritoodang 36% võrra 802 MWh-ni.


Sooja tootis Enefit Green 2020. aastal 544 GWh, mida on 5% võrra vähem kui 2019. aastal. Toodangu vähenemise peamine põhjus oli eelmisel aastal soojema ilma tõttu kahanenud soojuse nõudlus.

Enefit Greenil on oluline roll Eesti Energia strateegilise eesmärgi täitmisel, mis näeb ette, et 2024. aastal on kontserni energiatoodangust 43% taastuvatest allikatest.

Enefit Green on Eesti Energia kontserni kuuluv taastuvenergia ettevõte, millele kuuluvad 20 tuuleparki Eestis ja Leedus, neli koostootmisjaama Irus, Paides, Valkas ja Brocenis, üks hüdroelektrijaam Keila-Joal, päikeseelektrijaamad Eestis ja Poolas ning pelletitehas Lätis. Ettevõte on regiooni üks suurimaid ja mitmekesise portfelliga taastuvenergia tootja ning Balti riikide suurim tuuleenergia tootja.