Enefit Greeni esimene uus tuulepark hakkab elektrit tootma nelja kuu pärast

Enefit Greeni esimene uus tuulepark hakkab elektrit tootma nelja kuu pärast

Enefit Greeni Šilale II tuulepargis saab täna nurgakivi viimane vundament ja algab tuulikutornide ehitus. Keskkonnahoidlikku elektrit hakkab park tootma juba novembrikuus.

Enefit Greeni juhatuse esimehe Aavo Kärmase sõnul on Šilale II ettevõtte ehituses olevatest parkides esimene, mis elektri tootmiseni jõuab. “Uute tuule- ja päikeseparkide rajamine on pikaajaline ning mõjus lahendus praegusele energiakriisisile. Enefit Green on Leedus aastaid tuuleenergiat tootnud. Ehitame seal kaht tuuleparki ja valmistame ette järgmisi investeerimisotsuseid. Praeguses olukorras on taastuvelektri tootmise kiire suurendamine äärmiselt vajalik ning Šilale II hakkab roheelektrit tootma juba enne aasta lõppu,“ ütles Kärmas.

Šilale II tuulepargi ehitus algas 2021. aasta septembris. Praeguseks on valmis 11 tuulikuvundamenti 12st ning ehitusalale on jõudmas tuulikutornid ning -labad. Pärast seda algab tuulikute püstitamine.

Plaanide kohaselt hakkab uus tuulepark elektrit tootma novembrikuus. Seejärel testitakse seadmeid ja süsteeme paari kuu jooksul. Projekt saab lõplikult valmis 2023. aasta veebruaris.

Prognooside kohaselt toodab Šilale II tuulepark igal aastal ca 160 gigavatt-tundi rohelist elektrit. Selline elektrikogus katab ligi 50 000 Eesti kodumajapidamise keskmise aastase tarbimise.

Tuulepark koosneb 12 tuulikust, mis on 200 meetrit kõrged ning millest igaühe võimsus on 3,6 megavatti.

Enefit Green ehitab praegu uusi tuuleparke Soomes Tolpanvaaras, Eestis Purtses ning Leedus Akmenes ja Šilales. Akmene tuulepark on 14 tuuliku ja 75-megavatise võimsusega ning on plaanitud valmima 2023 aasta lõpuks.

Enefit Greeni kohta

  • Enefit Green on Baltimaade suurim tuuleenergiatootja, kelle eesmärk on suurendada 2026. aastaks tootmisvõimsust neli korda ehk 1900megavatini.
  • Ettevõttele kuulub Eestis, Lätis, Leedus ja Poolas kokku 22 tuuleparki, 38 päikeseelektrijaama, neli koostootmisjaama, pelletitehas ja hüdroelektrijaam.
  • Leedus on Enefit Greenil praegu viis tuuleparki koguvõimsusega 139 megavatti.
  • 2021. aastal tootis Enefit Green ligi 1200 gigavatt-tundi elektrienergiat ja 620 gigavatt-tundi soojusenergiat.
  • Ettevõttel on ehituses neli tuuleparki koguvõimsusega üle 200 megavati. Neist kaks Leedus,üks Soomes ja üks Eestis. Nende investeeringute kogumaht on ca 250miljonit eurot.
  • Päikeseparke on ehituses kolm – kaksPoolas ja üks Eestis. Nende parkide võimsus on ca 45 megavatti ja investeeringute kogumaht ligi 30 miljonit.
  • Enefit Greeni aktsiad on noteeritud Nasdaq Tallinna börsil ja ettevõttel on üle 60 000 tuhande investori.

Foto Šilale II ehituselt.