Enefit Greeni uus tuulepark Soomes andis võrku esimese elektri

Foto: Tolpanvaara tuulepargi tuulikud Põhja-Soomes. Enefit Green

Täna, 24. augustil, asus esimene tuulik rohelist energiat tootma Enefit Greeni Tolpanvaara tuulepargis Põhja-Soomes. Täies mahus hakkab 13 tuulikuga park elektrit tootma aasta lõpus.

Kui kõik tuulikud pöörlema hakkavad, toodab Tolpanvaara park ligi 250 gigavatt-tundi elektrit aastas, kattes sellega ligi 40 000 Soome kodumajapidamise aastase tarbimise. Kõiki tuulikuid testitakse ja seadistatakse enne valmimist mitme kuu jooksul, et kõik toimiks laitmatult.

Enefit Greeni tuuleenergia valdkonnajuht Lauri Ulmi sõnul on Tolpanvaara oluline projekt, kuna esmakordselt on nüüd Enefit Greenil oma taastuvenergia park ka Soomes. „Taastuvenergia tootmise suurendamine on üks peamisi viise kliimasõbraliku ja taskukohase elektri saamiseks, nii et uue tuulepargi üle on põhjust rõõmustada nii soomlastel, eestlastel kui kõigil teistel elektritarbijatel. Laiemas plaanis aitab süsinikneutraalne elektritootmine kaasa kogu Euroopa kliimaeesmärkide saavutamisele,“ lausus Ulm.

Park asub Põhja-Soomes Pudasjärvi linnast umbes 30 km kaugusel Soome riigimaal, mida majandab Metsähallitus. Kuna piirkonda kasutatakse metsamajandamiseks, puudub tuulepargi alal inimasustus ja seega on inimeste jaoks häiring väga väike. Piirkonnas on ka hea metsateede võrgustik, mis tähendab, et uusi teid tuleb ehituseks ja pargi hooldamiseks rajada vähem. Küll aga loob tuulepark juurde uusi töökohti pargi ehitajatele ja hooldajatele ning teenuse osutamise võimalusi kohalikele ettevõtjatele.

Enefit Green investeerib tuulepargi ehitusse ligi 83 miljonit eurot. Investeering kaetakse suures osas pikaajaliste elektri ostu-müügi lepingutega, mis on võimalikud tänu taastuvenergiast ja elektrilepingu tingimuste fikseerimisest huvitatud tarbijatele.

Enefit Green omandas Tolpanvaara tuulepargi arenduse 2020. aastal Soome riigimetsa haldajalt Metsähallitus. Investeerimisotsus pargi rajamiseks langetati 2021. aasta lõpus ja tuulikute püstitamine algas tänavu mais.