Baltikumi esimene tuule ja päikese hübriidpark läbis Eleringi võrguga liitumise testid
Baltikumi esimene tuule ja päikese hübriidpark läbis edukalt Eleringi elektrivõrguga liitumise nõuetekohasuse testid. Enefit Greeni Purtse hübriidpargi nõuetekohaseks tunnistamine on märkimisväärne, kuna tegemist on esimese vastava tunnistuse saanud hübriidpargiga.
Enefit Greeni juhatuse liikme Andres Maasingu sõnul on kombineeritud energiatootmine ja võrguliitumise maksimaalne ärakasutamine oluline nii elektritootjate kui -tarbijate seisukohast. „Enefit Green rajas Baltikumi esimese tuule ja päikese hübriidpargi, ühendades sama liitumispunkti taha mõlemad energiaallikad. Selline unikaalne liitumislahendus on oluline nii kulude optimeerimise kui ka võrguressursi tõhusa kasutamise seisukohast. Kasutame elektri võrku andmiseks samu seadmeid, ühendust ja alajaama, mis muudab pargi rajamise majanduslikult ja keskkonnaalaselt mõistlikuks,“ selgitas Maasing.
Tuule- ja päikeseenergia kombineerimine võimaldab ära kasutada mõlema energiaallika parimad omadused. „Kuna tuulest saab rohkem elektrit toota sügisel ja talvel, päikesest aga kevadel ja suvel, siis on võrku antava elektri kogus stabiilsem ning elektriliitumise ühendust kasutatakse maksimaalsemalt ära. Tuule- ja päikeseenergia kombineerimine salvestustehnoloogiaga on esikohal meie arendusprojektides,“ kommenteeris Maasing.
Eleringi juhatuse liikme Reigo Kebja hinnangul on oluline, et liitumisprotsess põhivõrguga oleks sujuv ja võimalikult kiire, samuti võrgu optimaalne kasutamine. „Elering on viimastel aastatel järjest suuremat tähelepanu pööranud uute tootmisseadmete põhivõrguga liitmise protsessile, et muuta see mugavamaks ja läbipaistvamaks ning on väga hea meel, et Eleringi võrguga liitumiseks läbis katsetused esimene päikese ja tuule hübriidpark,“ sõnas Kebja.
„Riigi taastuvelektri eesmärkide saavutamise toetamiseks on Elering esitanud ka ettepanekud seadusemuudatusteks, mis kiirendavad liitumisprotsessi veelgi võrgu ettearendamise kaudu,“ lisas ta tulevikku vaadates.
Purtse hübriidpargis toodavad taastuvelektrit viie tuulikuga 21-megavatine tuulepark ja ligi 49 000 paneeliga päikesepark, mille võimsus on 32 megavatti. Kokku annab hübriidpark aastas ca 25 000 Eesti kodumajapidamise elektri. Enefit Greenil on käimas ettevalmistused akusalvesti pilootprojekti rajamiseks Purtse parki.
Enefit Greenil on praegu ehituses viis tuuleparki (540 MW) ja neli päikeseparki (97 MW), neist suurima hulga taastuvelektrit lisab Sopi-Tootsi tuulepark Eestis (255 MW). Kokku annavad projektid elektriturule juurde üle teravatt-tunni keskkonnahoidlikku ja konkurentsivõimelise hinnaga elektrit.