Täna avatakse Eesti esimene tuule ja päikese hübriidpark
Täna, rahvusvahelisel tuulepäeval, avatakse Enefit Greeni Purtse tuule ja päikese hübriidpark, mis on Eestis unikaalne taastuvelektri jaam. Samuti on tegemist üle aastate esimese Eestis avatava suure tuulepargiga.
Purtse hübriidjaamas toodavad taastuvelektrit viie tuulikuga 21-megavatine tuulepark ja ligi 49 000 paneeliga päikesepark, mille võimsus on 32 megavatti. Kokku annab hübriidpark aastas ca 25 000 Eesti kodumajapidamise elektri.
Hübriidlahenduses on tuule ja päikesepark ühendatud samasse võrgu liitumispunkti ning mõlemad pargid kasutavad elektri võrku andmiseks samu seadmeid. Kuna tuulest saab rohkem elektrit toota sügisel ja talvel, päikesest aga kevadel ja suvel, siis on võrku antava elektri kogus stabiilsem ja ühendust kasutatakse paremini ära.
Enefit Greeni juhatuse esimees Aavo Kärmase sõnul on Purtse hübriidpark mitmes mõttes märgiline. „Purtse pargis on üle aastate esimesed Eestisse püstitatud uued ja kaasaegse tehnoloogiaga tuulikud. Unikaalse hübriidlahendusega liidame võrku sama ühendust kasutades rohkem tootmisvõimsust ning tulevikus on võimalik samasse punkti lisada ka salvestus,“ kirjeldas Kärmas.
Tema sõnul näitas Purtse projekt ka seda, kui kiiresti on võimalik taastuvenergiat turule lisada, kui vajalikud planeerimistoimingud on läbitud. „Ehituse alustamise otsusest jõudsime ligi aastaga tuulikute püstitamise ja esimese toodetud elektrini. Purtse pargi rajamine sai võimalikuks tänu pikaajalistele elektrimüügilepingutele, millega Enefit Green sai vajaliku investeerimiskindluse, elektri ostja aga fikseeris enda jaoks soodsa elektrihinna kümnekonnaks aastaks,“ ütles Kärmas.
Enefit Green investeeris Purtse hübriidpargi rajamisse ligi 47 miljonit eurot.
Purtse tuulepargis toodab elektrit viis 150 m kõrgust Vestase tuulikut, mille nimivõimsus on 4,2 megavatti.
Päikesepargis on ca 45 hektari suurusel maa-alal ligi 49 000 Yingli Solar paneeli, mille nimivõimsus on 655 vatti. Purtse päikesepark on Enefit Greeni suurim valminud päikesepark.
15. juuni on rahvusvaheline tuulepäev, mis on ellu kutsutud tuuleenergia kasude ja võimaluste tutvustamiseks. Tuuleenergia on üks väikseima ökoloogilise jalajäljega ning ka odavaim elektri tootmise viis. Eesti eesmärk on toota aastaks 2030 siin sama palju elektrit, kui siin tarbitakse ja tuuleenergial on selles võtmeroll.