Algas Baltikumi suurima tuulepargi tuulikute transport Sopi-Tootsi tuuleparki

Enefit Green alustas täna öösel tuulikute vedu Paldiski sadamast Baltikumi suurimasse Sopi-Tootsi tuuleparki. Silmapaistvaid tuulikute komponente vedavaid autoronge on võimalik näha liikumas Paldiskist Tootsi suunas öösiti kuni juuli keskpaigani.

Enefit Green rajab Põhja-Pärnumaale Baltikumi võimsaima ja moodsaima Sopi-Tootsi taastuvenergeetika ala, kuhu paigaldatakse 38 tuulikut ja 112 000 päikesepaneeli. Park hakkab aastas tootma ligi 750 gigavatt-tundi taastuvelektrit. Selline kogus katab umbes kümnendiku kogu Eesti aastasest elektritarbimisest.

Tuulikute valmistaja Nordex tõi tuulikute osad Aasiast laevadega Eestisse. “Kuna tuulikuid on 38 ja nende osad suuremõõtmelised, tuuakse neid meile laevadega mitmes jaos. Üks tuuliku laba on 80 meetrit pikk ning koos veokiga on tegemist pea sajameetrise veosega. Igal tuulikul on kolm laba, torniosi on seitse ja lisaks veel gondel ja muud osad, nii et ainuüksi ühe tuuliku osi veab mitu veokit. Järgmistel kuudel viimegi tuulikute osad öiste veostega meie Sopi-Tootsi tuuleparki, kus nad kokku pannakse,“ selgitas Janek Lillemägi, Enefit Greeni tuuleenergia ehituse tiimijuht logistilist väljakutset. Tuulikud peaksid püsti olema 2024. aasta lõpuks.

Tuulepargi ehitustöid teevad NOBE, Verston ja Connecto. Tänaseks on Verston ehitanud ja rekonstrueerinud ca 200 km kraave ja rajanud alale 33,5 km teid, mis ühendavad tuulikuid, päikeseparki ja alajaama.

Tuulikute transport Sopi-Tootsi tuuleparki

NOBE on rajanud kõik 38 tuuliku vundamenti, mille ehitamiseks on kulunud ca 4150 koormat betooni. Tuulikud toodab ja paigaldab Nordex. Nii tuulikute arvult kui võimsuselt on Sopi-Tootsi Baltikumi suurim ja võimsaim tuulepark.

Lillemägi sõnul on tuugenipargi ehitustööd graafikust ees tänu heale koostööle ametkondade ja kohaliku kogukonnaga ning ühistele jõupingutustele ehitajatega.

“Kui kõik läheb plaanikohaselt, peaks rajatavast pargist esimene elekter tulema selle aasta lõpus. Tuulepark peaks praeguste plaanide kohaselt valmima 2025. aasta alguses ja päikesepark 2025. aasta lõpus,” selgitas Lillemägi.

Sopi-Tootsi puhul on tegu Enefit Greeni viimaste aegade kõige suurema investeeringuga taastuvenergeetikasse. Enefit Green investeerib kokku tuule- ja päikesepargi väljaehitamisesse ligi 350 miljonit eurot.

Vaata pilte ja videot, kuidas Sopi-Tootsi tuulikute esimesi osi ööl vastu 7. aprilli Paldiskist Tootsisse transporditi »