Enefit Greeni suurimasse Leedu tuuleparki kerkisid esimesed tuulikud

Enefit Green püstitas Lääne-Leedus asuvasse Kelme I tuuleparki (80 megavatti) esimesed 230-meetrised tuulikud. Kokku paigaldatakse 14 tuulikut, mis hakkavad tootma ligi 270 gigavatt-tundi taastuvenergiat aastas.

Tänaseks on tuulikute tootja Nordex transportinud tuulikute tornid, labad ja gondlid maailma eripaigust laevaga Leetu Klaipeda sadamasse. Kuna tuulikuid on 14 ja nende osad suuremõõtmelised, kulub nende veoks sadamast Kelme tuuleparki ligi kuu aega. Paralleelselt transpordiga paneb Nordex kohale saabunud osadest juba tuulikuid kokku.

Tuulikute püstitamist alustati veebruari keskpaigas ning tänaseks on esimene tuugen täiskõrguse saavutanud. Tuuliku torni kõrgus on 140 meetrit ja tipu kõrgus 230 meetrit, nii et 14 tuuliku püstitamine võtab aega mitu kuud. “Tuulepargi ehitamisel toimuvad mitmed tööd paralleelselt, näiteks praegu ehitame veel ka viimaseid teid ja tuulikute vundamente. Niivõrd suure tuulepargi rajamine eeldab head planeerimist, täpsust ja kiiret infovahetust alltöövõtjatega. Anname endast parima, et saaksime uues pargis alustada rohelise elektri tootmisega juba selle aasta lõpus. Park peaks saama lõplikult valmis järgmise aasta alguses,” lausus Lauri Ulm, Enefit Greeni tuuleenergia valdkonna arendusjuht.

Kelme piirkond on üks suuremaid taastuvenergia arendusalasid Leedus ja Kelme kolmeosaline tuulepark saab omakorda olema Enefit Greeni suurim arendus.

Tuulepargi ehitustöid teevad NOBE, TIS, DS-1 ja Merko. Tuulikud toodab ja paigaldab põhjamaade üks tuntumaid tuulikute tootjaid Nordex.

Kelme projekti järgmiste etappide võimsus on 87 ja kuni 150 MW. Kui kõik kolm tuuleparki valmivad on nende koguvõimsus üle 300 MW ja toodavad nad kokku ligi 1100 gigavatt-tundi rohelist energiat.

Enefit Green investeerib tuulepargi esimese kahe etapi ehitusse ligi 300 miljonit eurot.

Fotod: Kelme I tuulepargis toimub tuulikute püstitamine »

Video: Tuulikute osasid transporditi öiste veostega Klaipeda sadamast Kelme tuuleparki: